Gurbetçilerin dönüş kuyruğundaki çilesi devam ediyor

Avrupa’da yaşayan tatilciler, Türkiye’de geçirdikleri izinlerinin ardından dönüşe başladılar. Türk işçilerin dönüş yolculuğu, hem uzun araç kuyruklarının oluşması hem de sıcak havanın etkisiyle işkenceye dönüşüyor.

Dönüş yolundaki izincilerin Edirne’de bulunan sınır kapılarında oluşturduğu yoğunluk nedeniyle, Kapıkule’de 10, Hamzabeyli’de 3, İpsala ve Pazarkule Sınır Kapısı’nda 4 kilometre araç kuyruğu oluşturdu. Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a geçmek için bekleyen ve uzun kuyruklar oluşturan izincilerin hem zamanla, hem de sıcakla imtihanında ‘yol verme’ gerginlikleri yaşandı.

gumrukte-gurbet-donusu

BU KUYRUKTA HERKES HASTA
Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a geçmeye çalışan izincilerin araç kuyruğu Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nin içine kadar ulaştı. Yaklaşık 7-8 saate varan kuyrukta bekleme süreleri zaman zaman yol verme tartışmalarına da sahne oldu. Araçlarında hasta, hamile, yaşlı ve çocuk olduğunu iddia eden bazı izinciler, sıranın önüne geçmek isteyince kuyrukta bekleyen diğer izincilerle tartışmalara sebep oldu. Gümrük polislerinin müdahalesi ile yaşanan gerginlikler son bulurken, bazı izinciler, “Bu kuyrukta zaten herkes hasta” diyerek, sırada beklemeyip kapıyı geçmek isteyen araçlara tepki gösterdi.

gurbet-donusu1

SESİMİZİ DUYAN YOK MU?
Türkiye’de ailesi ile birlikte geçirdiği izin sonrası Almanya’ya döndüğünü söyleyen Hüseyin Özkan, “Hiç ilgilenen yok mu bizlerle? Bizim sesimizi duyan yok mu? Kapıkule’de 10 kilometre burada 5 kilometre. Her sene bir rezillik. Çoluk çocuk rezil oluyoruz yollarda. Gerçekten giderken izine geldiğimize çok pişman oluyoruz. İnanılmaz yani. Sadece gelirken hoş geldiniz diyorlar, giderken güle güle yok bize. Sadece döviz gelsin o kadar” diye konuştu.

yogunluk1

KOMŞU’YU SUÇLADILAR
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Pazarkule Sınır Kapısı’nda bulunan gümrük yetkililerinden Türk gümrüğünde işlemlerin kısa sürede tamamlandığı ancak Yunanistan ve Bulgaristan gümrüklerinde işlemlerin yavaş yürütülmesinden dolayı Türk tarafında yığılma meydana geldiği öğrenildi.

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını